Glavni grad Litvanije – Vilnius je po legendi osnovan tako što je Veliki Vojvoda Gedeminus sanjao čudan san u kojem se pojavio gvozdeni vuk koji je zavijao gledajući mesečinu. Gedeminus je ispričao san svom paganskom svešteniku koji mu je savetovao da na brdu gde se nalazio vuk iz snova osnuje grad. San je krunisan nastankom prelepog grada Vilniusa. Gedeminus je bio lider starog kova – sa velikom vizijom i sa snagom da krupnim koracima ide ka ispunjenju iste. Postoje vremena koja to omogućavaju u liderstvu. Druga polovina prošlog veka je bila okarakterisana herojskim liderima kompanija koji su firme vodili u svetliju budućnost. Tada se više govorilo o liderima a manje o liderstvu. Lidere su pratile medijske objave koje su ih uzdizale u zvezde.
U današnjim vremenima nestabilnosti, nesigurnosti i nejasnoća grandiozne vizije lidera mogu da budu opasne u većini industrija. Jedan od deset lidera sa preambicioznim ciljevima vodi preduzeće u obećanu zemlju dok ostalih devet vode u pustinju. Nekoliko godina rada sa nedostižnim ciljevima dovodi do zemljotresa u organizaciji a motivacija tima pada. Usklađivanje funcija postaje nemoguća misija a zatvaranje u silose straha redovna pojava.
Današnja vizija lidera u biznisu ne treba da bude grandiozna. Sasvim je u redu biti dovoljno dobar i napraviti održivi korak napred i sledeće godine. Uloga solo lidera heroja postaje manje bitna u odnosu na liderstvo. Ostvarivi korak napred se ne radi u izolaciji već uz svest pripadanja organizaciji kao stalno promenljivom živom biću.
Kao i u vreme Gedeminusa, lideri današnjice imaju san koji prethodi realizaciji. Samo što se u tom snu ne poistovećuju sa vukom samotnjakom već sa drvećem u šumi koje međusobno komunicira. Iz te povezanosti sa timom i sa okruženjem dobijaju podršku da svoje poslovanje unaprede na održiv način. Poslovanje današnjice zahteva drugi tip herojstva od lidera – da tolerišu neizvesnost okruženja i da budu dovoljno hrabri da odbrane realne ciljeve.
(Objavljeno u Nedeljniku, septembar, 2022.)